» Matematik, Fizik, kimya biyoloji Edebiyat, tarih yıllık plan, lise ders günlük plan, fizik konu anlatımı, fizik oss test
Lang
Tema
                          
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Haber Rss
   
   
   
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Hatırla :     Yeni Kayıt & Üye İşlemleri
Menü
Ana Menü
» Ana Sayfa
» Yeni Lise 1 Fizik Müfredatı
» LİSE 1 FİZİK
» Fizik Ders Notları
» Fizik Ders Planları
» Fizik Konu Testleri
» LİSE1
» LİSE 2
» LİSE 3
» Dokümanlar
» YGS Fizik
» Hesabim
» Gizlilik Politikamız
Anket
Sitemizi hangi sıklıkta ziyaret edersiniz
Geçerken uğradım..(83%)
Her gün(5%)
Ayda 1-2 defa(5%)
Haftada 1-2 defa(5%)
1212 - Katılım
( Sonuçlar )
» MEB'den OKS sınavında yenilikler
MEB'den OKS sınavında yenilikler
Milli Eğitim Bakanlığı, 2007 OKS için bir dizi değişikliğe gitti. Yeni tercih ve yerleştirme ile birilkte ilköğretim diploma notu sınav puanına eklenecek. İşte değişikliklerin detayları:
 
 

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

 
 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2007 OKS için getirilen yeniliklerin en önemlisinin, ''yeni tercih ve yerleştirme sistemiyle ilköğretim diploma notunun, ortaöğretime geçişte sınav puanına etkilendirilmesi'' olduğunu bildirdi.

MEB, Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) ile ilgili bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerle ilgili açıklama yaparak, kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için yeni düzenlemenin bu yıl nasıl uygulanacağı konusunda bilgi verdi. 2007 OKS için ''sadeleştirme ve basitleştirme'' amacıyla birtakım yenilikler getirildiği belirtilen açıklamada, bu yeniliklerin en önemlisinin, yeni tercih ve yerleştirme sistemiyle ilköğretim diploma notunun orta öğretime geçişte sınav puanına etkilendirilmesi olduğu kaydedildi.

Önceki sistemde iki ayrı tercih ve yerleştirme uygulaması yapıldığı hatırlatılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: ''Bu uygulamada, sürekli yaşanan tercih kargaşası, boş kalan kontenjanlar ve velilerin daha fazla kayıt dönemi beklentileriyle ilgili sorunlar söz konusuydu. Bu yıl uygulanacak yöntemle bu sorunlar yaşanmayacak, daha adil ve basit bir sınav dönemi gerçekleştirilecek.

Buna göre, adaylardan sadece bir defaya mahsus olmak üzere 20 tercih alınacak. (Mevcut sistemdeki birinci ve ikinci yerleştirmedeki toplam tercih sayısı 20'dir) Birinci yerleştirme işlemleri yapılacak ve buna göre kayıtlar gerçekleştirilecek. Öğrenciler kazandığı halde kayıt yaptırmama veya kayıt yaptırsalar dahi geri alma hakkına sahip olacak.'' Kayıt sonrasında boş kalan kontenjanlar tespit ve ilan edilecek. Adaylardan; yeni tercih istenmeden, daha önceki tercihleriyle yeniden yerleştirmeye katılma istekleri alınacak.

Adaylar birinci kayıt döneminde kayıt yaptırmış olsalar bile kayıt haklarından vazgeçerek ikinci yerleştirmeye girebilecek. İkinci yerleştirmeye katılan adayların ilk tercihleri (20 tercih) dikkate alınarak tekrar yerleştirme yapılacak. Bu şekilde boş kalan kontenjan sayısının en aza inmesi, okulların homojenliğinin korunması ve yüksek puanla alt bir okula kayıt yaptıranların daha üst bir okula gidebilmesi sağlanacak. İkinci tercih kargaşası yaşanmayacak.

-İLKÖĞRETİM BAŞARI PUANI UYGULAMASI-

Öğrencilerin orta öğretime geçişlerinde okul başarılarının etkili olması amacıyla ilköğretim diploma notlarından elde edilecek İlköğretim Başarı Puanı (İBP) sınav puanına eklenerek yerleştirme puanı oluşturulacak. Bu amaçla öğrencilerin diploma notlarından İBP hesaplanacak. Hesaplanmada, sınava girsin girmesin bütün adayların diploma notlarından yararlanılacak. Elde edilen İBP, toplam ağırlıklı standart (100 - 500 puan aralığına dönüştürülmemiş) puana yüzde 15 oranında eklenecek. İBP katkılı toplam ağırlıklı standart puan, 100-500 puan aralığına dönüştürülerek yerleştirme puanı hesaplanacak. Başarıyı ayırıcı özellikteki hesaplama yöntemiyle okuldaki en yüksek diploma notuna tam puan verilecek. Böylece bütün okul birincileri aynı çizgiye getirilerek, daha alt diploma notuna sahip öğrencilerin İBP puanları belirlenecek.

-TEK PUAN, TEK ÜCRET-

Önceki sistemde Devlet Parasız Yatılılık (DPY) ve Bursluluk Sınavı, OKS ve Polis Koleji sınavları için ayrı puan hesabı yapıldığı hatırlatılan açıklamada, bunun bazı karışıklıklara neden olduğu belirtildi. Bu yıl, hangi sınavı seçerlerse seçsinler tüm adayların OKS'ye girdikleri kabul edilerek, 2 tür puan hesaplanacağı bildirilen açıklamada, şöyle denildi: ''OKS-MF puanla öğrenci alan okullar dışındaki tüm okullara yerleştirmede, 8. Sınıf DPY ve Bursluluk, Polis Koleji Aday Tespit sınavları ile özel okullarda OKS-TM (Türkçe Matematik) puanı kullanılacak. Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Yerleştirme işlemlerinde, Fen Liseleri ve Sağlık Meslek Liseleri yerleştirmesinde ise OKS-MF (Matematik Fen) puanı dikkate alınacak.'' Adaylar, tek oturum olarak uygulanacak OKS için sınav tercihleri ne olursa olsun 20 YTL ücret ödeyecek.

-ENGELLİ ADAYLARA EK SÜRE-

Ortopedik engelli, işitme ve konuşma engelli, hiperaktif veya öğrenme güçlüğü olan engelli adaylara talep etmeleri halinde sınavda 30 dakika ek süre verilecek. Öte yandan, okullardaki başvuru işlemlerinde yaşanan problemlerin en aza indirilmesi amacıyla OKS ile DPY ve Bursluluk (5,6,7,9,10 ve 11. sınıflar) sınav başvuru dönemleri ayrı zamanlarda yapılacak.

RANDEVU SİSTEMİ-

Önceki yıllarda hatalara neden olan ''tercih değişikliği işlemi'' kaldırılarak, başvuru ve tercih işlemlerine randevu sistemi getirildi. Öğrenci velileri başvuru öncesi tercih talep formlarını doldurup hazırlık yapacak, okuldan randevu alarak, kayıt işlemlerini tamamlayacak. Veliler, formun sisteme girildikten sonra alınan taslak çıktısını ikinci kez kontrol edecek.

Onay işlemi, belgenin taraflarca imzalanmasıyla gerçekleşecek. Adaylar, başvurularını internet üzerinden kendileri de yapabilecek, ancak daha sonra başvurularını okul müdürlüğüne onaylattıracak. Süreç boyunca adaylar, başvuru ve tercih bilgileriyle onay durumlarını, T.C. kimlik numaralarını girerek, internetten izleyebilecek. Böylece yanlış tercihlerin yerleştirme sonunda ortaya çıkması engellenecek.

-SINAVLA İLGİLİ WEB SAYFASI-

MEB, öğrenci, veli ve yöneticilerin sınavlarla ilgili her türlü bilgi ve desteği bulabileceği bir web sayfası da hazırlıyor. Sayfada geçmiş yıl soruları, deneme sınavları, sınavlarla ilgili duyurular ve açıklamalar yer alacak. Sınav puan ve yerleştirme sonuçlarına ait tüm bilgi ve belgeler internet aracılığıyla öğrencilere ulaştırılacak. Bu nedenle başvuru esnasında öğrencilerden adres bilgisi alınmayacak. Bütün bu konulara ilişkin detaylı açıklamalar ve hesaplama yöntemleri, '' www.meb.gov.tr'' internet adresinde yayınlanacak e-başvuru kılavuzunda yer alacak.

AA


[ Ekleyen  (hakan) | 31.01.2007 20:37:30 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 11585 | Bu haberi yazdır | Arkadaşıma Gönder | )
İstatistikler
Üyeler
» Son üyemiz : Mince
» Bugün : 0
» Dün : 0
» Kayıtlı üye : 46855
» Kimler Bağlı : 0
 Bağlı üye yok..» Onay bekleyen : 0
» Banlanmışlar : 0
» İyiki Doğdunuz : 8
» janerbaba » dilr » fk424 » onder975 » zberk » takolerss » fulden_16 » hallavye  » Kadromuz : 7» #hakan » #admin » #sebo » +alp71 » +atakan_0696 » +baran » +ossfizik 
Sitede aktif
» Üye : 0
» Misafir : 5
» Toplam : 5
» Bugün Giren Üye : 0
» Rekor 18.09.2007 de 224 üye
En hızlılar
» hakan : 8468 Giriş
» sendogantuncel : 1712 Giriş
» baran : 1011 Giriş
» Error32 : 841 Giriş
» monalisa : 635 Giriş
Site sayacı
» Bugün Tekil : 4051
» Bugün Çoğul : 4052
» Bugün Toplam : 8103
» Dün Tekil : 5823
» Dün Çoğul : 5824
» Dün Toplam : 11647
» Genel Tekil : 19463920
» Genel Çoğul : 19870992
» Genel Toplam : 39334912
Hit Menü
Hit dosyalar
» Dalgalar konu anlatı (3668)
» lise 1 ders planları (3326)
» Çeşitli günlük planl (3164)
» Dalgalar konu anlatı (2734)
» OPTİK K< (2581)
Hit haberler
» OKS'de ilköğreti (12850)
» MEB'den OKS sına (11585)
» ÖSS'de puan sist (9760)
» Şiddetin temelinde i (9552)
» Öğretmenlik başvurus (8632)
Hit yazılar
» einstein bulmacası (852)
» MAKLUBE (748)
» FIKRALAR... (436)
» "ADAMIN BİRİ" ESPİRİ (311)
» AŞIK VEYSEL'den (81)
Hit Bağlantılar
» Tarih sitesi (3568)
Ençok okunan 5 konu.
» Ünlü Türk matematikç (389995)
» ATATÜRK’ÜN İNSAN SEV (213283)
» Albert Einstein haya (125113)
» How Many How Much (105692)
» Termometre Yapımı (80226)
www.dersfizik.com 2016
Website motorumuz © 2oo6-2oo7 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi dersfizik.com@hotmail.com adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır.